Publikováno 28. 4. 2015

Industrial Research Forum oznamuje údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v 1. čtvrtletí 2015

Členové Industrial Research Fora CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, DTZ a JLL sdílejí základní informace o trhu s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.
Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit konečné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice v 1. čtvrtletí 2015.

Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla v prvním čtvrtletí roku 2015 na 5,14 milionů m2. Z toho se více než 2 mil. m2 skladových a výrobních prostor nachází v širším okolí Prahy.

Realizovaná poptávka

Hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací) dosáhla podle dat Industrial Research Fora v prvním kvartálu roku 2015 byla 238.100 m2, je to o 53 % méně než v posledním čtvrtletí roku 2014, kdy byla ovšem realizována rekordní nájemní transakce společnosti Amazon (133.000 m2) a o 25 % méně než ve stejném období loňského roku.
Podíl předpronajatých prostor na celkové poptávce dosáhl 24 %, zatímco podíl nově pronajatých ploch ve stávajících prostorech činil 27 %.
29% podílu na poptávce pak dosahuje rozšíření pronajatých prostor stávajících nájemců. Podíl renegociací, tudíž nájemních smluv, kterým vypršela platnost, ale byly opětovně obnoveny za nových podmínek, v prvním čtvrtletí roku 2015 dosáhl 20 %.

Významné pronájmy

Největší transakcí 1. čtvrtletí 2015 je předpronájem 21.800 m2 nových skladových prostor, které pro nejmenovanou výrobní společnost staví v Plzni developer VGP. Další významnou transakcí je přejednání nájemní smlouvy a expanze společnosti Grupo Antolin o rozloze 20.300 m2 v CTParku Ostrava.

Nejvyšší hodnotou se na čisté poptávce podílely výrobní společnosti s podílem ve výši 63 %, následovány logistickými společnostmi s podílem 23 % a distribučními společnostmi 14 %.

Neobsazenost

Míra neobsazenosti mezičtvrtletně klesla o 50 bazických bodů a v prvním čtvrtletí 2015 tak dosáhla 7,8 %. Celkem bylo v České republice evidováno 402.500 m2 volných moderních skladových a výrobních prostor. Mezi regiony s nejvyšší mírou obsazenosti řadíme v tomto čtvrtletí Královéhradecký kraj (15,9 %) a Pardubický kraj (14,3 %). V širším okolí Prahy, kde je největší koncentrace skladových prostor, se míra neobsazenosti pohybovala okolo celorepublikového průměru (8,0 %).


Czech Industrial Market Report Q2 2012 pro ČR a Prahu ke stažení po registraci ZDENová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole r8Chj1Dac3T