Publikováno 25. 10. 2013

Poptávka po průmyslových prostorech zřejmě překoná předkrizový rekord

Poptávka ve třetím čtvrtletí tohoto roku překonala očekávání a vyšplhala na rekordní úroveň 341 tisíc metrů čtverečních. Za prvních devět měsíců se pronajalo více ploch než ve stejném období rekordního roku 2007. Optimismus na trhu zřejmě povede k tomu, že padne nový rekord. Poptávka je tvořena zejména stávajícími nájemci, kteří prodlužují své smlouvy a rozšiřují provozy. Téměř třetina poptávky je však tvořena novými projekty. Vyplývá to ze šetření poradenské firmy Cushman & Wakefield.

“Letos se do konce září pronajalo 814 tisíc metrů čtverečních ploch pro logistické a průmyslové využití. Přitom za celý rok 2007 to bylo 864 tisíc. Očekáváme, že toto číslo bude překonáno,” říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Dobré tempo si tento rok drží také nová výstavba. Za prvních devět měsíců se postavilo téměř 200 tisíc metrů čtverečních z toho ve třetím čtvrtletí více než 102 tisíc metrů. “Oproti třetímu čtvrtletí roku 2012 se nová výstavba zdvojnásobila, ve srovnání s rokem 2007 však stále pokulhává. Nízký objem nové výstavby tak v některých lokalitách již vede k omezené nabídce a tím pádem k tlaku na růst nájemného,” uvádí Jaroslav Kaizr.

Největší transakce
Společnost Tech Data v CTP Parku v Boru u Tachova přejednala nájemní smlouvu na téměř 36 tisíc metrů čtverečních a k nim si pronajala dalších téměř 16 tisíc metrů průmyslové plochy. Škoda Auto si prodloužila svoji smlouvu na 33 tisíc metrů s DD Real v Mladé Boleslavi a logistická společnosti Yusen Logistics si nechala na míru postavit halu o velikosti 19 tisíc metrů v PointParku D1 ve Všechromech u Prahy.

Nová výstavba
Nově postavené plochy předali do užívání ve třetím čtvrtletí developeři PointPark Properties (Všechromy u Prahy), CTP (Bor u Tachova, Ostrava a Teplice) a VGP (Brno a Hrádek nad Nisou).

„Většina nové výstavby je stále na základě předpronájmu, i tak je výstavba na svém maximu za poslední dva roky. Po dlouhé době se nová výstavba vrátila i do okolí Prahy, kde staví například Segro v Hostivici u Prahy, PointPark Properties ve Všechromech a ve Zdibech u Prahy,“ dodává Jaroslav Kaizr.

Nepronajatost
Nová výstavba zatím nestačí tempu poptávky, proto podíl volných ploch se již od začátku roku drží pod úrovní 7% a ke konci třetího čtvrtletí dosáhl úrovně 6,9 procent (6,8 procent ke konci druhého čtvrtletí).
„Developeři staví nové prostory na spekulaci jen v omezené míře a dá se tedy očekávat, že podíl volných ploch bude nadále stagnovat na úrovni pod 7%. Tato dlouhodobě nízká nepronajatost již vede ke změně tržního sentimentu z trhu nájemců na trh pronajímatelů – což znamená, že sílí vyjednávací pozice pronajímatelů,“ komentuje Kaizr..

Výhled trhu
„V průběhu prázdnin trh průmyslových nemovitostí zvolnil své tempo a nárůst nových poptávek se zpomalil, Z jistotou již můžeme říci, že rok 2013 bude jedním z nejlepších roků v historii českého trhu s průmyslovými nemovitostmi a pokud v následujícím období nedojde k nepředpokládaným šokům, očekáváme přelití této pozitivní nálady z nájemního trhu i na trh s pozemky a na trh investiční. První známky oživení již spatřujeme,“ dodává Jaroslav Kaizr.

Více statistika grafyNová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole e8Nfs3Zvs3I