Publikováno 24. 1. 2012

Zájem o české průmyslové nemovitosti trvá

Mimořádná situace zavládla po Plzni také v Ostravě. Dnes tam neexistují žádné volné skladové plochy k pronájmu.

Téměř nulová nabídka moderních průmyslových hal k okamžitému pronájmu se v některých částech České republiky stala realitou. Loňský rok zaznamenal silný zájem o pronájmy, nové haly se však nestavěly odpovídajícím tempem. Logistické firmy a výrobci jsou nuceni rozhodovat se mezi prostorami nižší kvality anebo musejí čekat na novou výstavbu. Platí to hlavně pro Ostravu, Olomouc, Liberec či Hradec Králové.

“Dnes musí zájemce o moderní plochy čekat nejméně půl roku od podpisu nájemní smlouvy, než developer vybuduje prostory na míru. Anebo se musí nastěhovat do prostor třetí kategorie, neboť i druhořadé prostory jsou v Ostravě téměř rozebrané. Velmi komplikovaná je situace především pro firmy hledající řádově 1-2 tisíce metrů. Developeři většinou staví haly od velikosti 4 tisíce metrů výše,” říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

V Ostravě klesla ke konci roku 2011 míra nepronajatosti na nulu. Přitom o rok dříve tam bylo volných 15% ploch postavených k pronájmu. Ostrava tak kopíruje Plzeň, kde volných hal evropského standardu výrazně ubylo už v průběhu roku 2010.

Vloni bylo pronajato 775 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Jedná se o třetí nejsilnější rok v historii České republiky (rekordních 855 tisíc metrů bylo pronajato v roce 2007).

“¨Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 se pronajalo se celkem 191 tisíc metrů čtverečních. V předchozím čtvrtletí to bylo 292 tisíc m2. Vyšší je rovněž čtvrtletní průměr za poslední dva roky – a to 245 tisíc m2. Nižší realizovaná poptávka je pro závěr roku typická,” říká Jaroslav Kaizr.

Veškeré údaje obsažené v této zprávě zahrnují pouze plochy, které si firmy pronajaly a převzaly k nastěhování (tzn. v této sumě nejsou zahrnuty tzv. předpronájmy). Zařazeny jsou pouze prvotřídní projekty v evropské kvalitě.


Nová výstavba
Developeři postavili v posledním čtvrtletí 130 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Za celý rok tak činí nová výstavba cca 323 tisíc m2. Jedná se o citelný meziroční růst ve výši 70 procent – v roce 2010 se postavilo “pouhých” 195 tisíc m2.
Letos se stavělo především v Brně, kde se kompenzovala nulová výstavba v posledních třech letech. Nejaktivnější byla developerská společnost CTP, která zrealizovala 47 procent celkové letošní výstavby.

Cena za nájem
Nájemné v jednotlivých lokalitách se může výrazně lišit. Nejnižší nájemné- 2,5 euro/m2 měsíčně dnes nabízí developer ProLogis v parku v Úžicích na sever od Prahy. Naopak v Brně je těžké najít kvalitní prostory za cenu pod 4 eura/m2 za měsíc. Nedostatečná nabídka prostor v Ostravě a na Plzeňsku způsobuje tlak na růst cen také v těchto lokalitách.

Míra nepronajatosti
V posledním čtvrtletí nadále klesal podíl prázdných hal – ke konci roku bylo volných pouhých 6,3 procenta všech ploch určených k pronájmu (celorepublikový průměr).
“Důvodem je pokračující převis poptávky nad nabídkou a tento trend by se měl udržet i v letošním roce. V lokalitách s největší poptávkou půjde nájemné mírně nahoru. Nájemci se však mohou vyhnout zvyšování nákladů tím, že budou nové prostory tendrovat a to s dostatečným předstihem,” říká Jaroslav Kaizr.

Grafy k tomuto tématu naleznete v sekci statistika trhu.
 


Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole w3Hn8Man5Zc0