Publikováno 30. 8. 2011

Volných průmyslových ploch ve střední Evropě rychle ubývá

První pololetí letošního roku potvrdilo zájem firem o průmyslové prostory ve střední Evropě. Silná poptávka a jen minimální nová výstavba způsobily, že zájemci o pronájem mají velmi limitovaný výběr. Podíl nepronajatých ploch dnes ve střední Evropě (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) činí v průměru 11,8 procent. V některých lokalitách však klesá pod 5 procent. Za zdravou míru se přitom považuje rozmezí mezi 10-12 procenty.

„Na dobře fungujícím trhu by takový nedostatek prostor motivoval developery k rychlému zahájení nové výstavby. Středoevropský trh však stále silně pociťuje restriktivní politiku bank a jejich velkou opatrnost vůči financování nových developerských projektů. To vede k pokřivení trhu – například Slovensko se svojí mírou nepronajatosti 2,5 procenta je naprostý unikát v celé Evropě,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Také v České republice je podíl volných ploch pod deseti procenty. Kromě růstu cen za pronájem to může ve vybraných lokalitách odrazovat nové výrobní a logistické společnosti od jejich záměru vstoupit na trh.

„Ve všech středoevropských zemích kromě Maďarska nepronajatost od roku 2009 postupně klesala. Její snižování se dá očekávat i v příštích měsících. V rozvinutých ekonomikách by tento stav vyvolal zájem politiků a obcí o zlepšení podnikatelského prostředí. Jejich pomoc pak může zpětně vést k poklesu nezaměstnanosti v daném regionu, zajistí stavební a další zakázky pro místní firmy a přivede nové plátce daní,“ říká Ferdinand Hlobil.


Čtěte více v sekci Tiskové zprávy či grafické zpracování Statistika trhu střední Evropa Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole h4Oev1Jww8K