Publikováno 4. 3. 2015

Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě narostl během deseti let čtyřikrát

REKORDNÍ DEKÁDA

  • Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě narostl během deseti let čtyřikrát
  • Čtyřnásobné je množství existujících hal i objem pronájmů
  • Přes 90 procent ploch v regionu je dnes obsazeno – zájem firem o pronájmy je obrovský a očekává se další výstavba
  • Investice do průmyslových nemovitostí tvořily loni čtvrtinu z objemu investic ve střední Evropě

Ve střední Evropě dnes existuje téměř 18 milionů metrů čtverečních moderní průmyslové plochy k pronájmu. Před deseti lety to bylo zhruba 4,6 milionů metrů čtverečních. Svým objemem se dnes přibližuje velkým západoevropským trhům – například v Německu je dnes okolo 22 milionů metrů čtverečních. Vyplývá to ze zjištění, které provedl středoevropský průmyslový tým Cushman & Wakefield.

„Dostali jsme se do silné dekády v oblasti průmyslových nemovitostí. Celý průmyslový sektor ve střední Evropě je podpořen v evropském měřítku nadprůměrným růstem HDP – průměr středoevropských zemí před deseti lety byl zhruba na 52 procentech průměru EU. Nyní se pohybujeme na 68 procentech. Střední Evropa urazila obrovský kus a má nakročeno k dalšímu růstu,“ Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman and Wakefield.

Nepronajatost
Nepronajatost průmyslových nemovitostí ve střední Evropě dnes dosahuje necelých 8 procent. Příliv nových nájemců vyvolává poptávku po nové výstavbě. Před pěti lety tvořil podíl volných ploch téměř 15 procent, v roce 2005 to bylo lehce přes 9 procent.

„Nepronajatost je odrazem ekonomiky – čím je tento ukazatel nižší, tím je na tom ekonomika lépe. Klesající nepronajatost poukazuje na zvyšující se poptávku nájemců po průmyslových nemovitostí. Skokanem roku je jednoznačně Maďarsko, kde se podíl volných ploch snížil za posledních dvanáct měsíců o celých šest procent. Nejnižší nepronajatost má stabilně Slovensko, aktuálně na úrovni lehce přes 3 procent,“ říká Ferdinand Hlobil.

Nová výstavba

V roce 2014 se postavilo přes 1,4 milionů metrů čtverečních nových ploch k pronájmu. To je mírně nad průměrem celé dekády (1,3 milionů m2). Tahounem roku 2014 se stalo Polsko, kde se postavilo přes jeden milion metrů čtverečních. Milionovou hranici překonali Poláci v uplynulé dekádě celkem třikrát (v letech 2007, 2008 a 2014).

Pronájmy
Objem pronájmů se loni vyšvihl na 4,4 milionů metrů čtverečních. Překonal tak rekord z předchozího roku zhruba o půl milionu metrů čtverečních. V dlouhodobém horizontu se tři čtvrtiny pronájmů – podle počtu pronajatých metrů - uskuteční v Polsku a České republice. Zbývající čtvrtina připadá na Maďarsko, Slovensko a Rumunsko. Očekáváme, že tento poměr se ještě nějakou dobu udrží.

Výhled
„Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě je už poměrně veliký a nepotřebuje další neomezený růst. Očekáváme, že v dlouhodobém horizontu může výstavba narážet na plánovací aktivity obcí, které budou preferovat revitalizaci zastavěných území. Nový rozvoj bude proto uvědomělejším procesem,“ říká Ferdinand Hlobil.

Dá se čekat, že nová výstavba se ve středoevropském regionu bude v příštích letech pohybovat mezi 750-1 250 tisíci metry. Relativně velký stavební potenciál skrývá především Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. V uplynulých letech se v těchto zemích stavělo méně a základna průmyslových parků určených k pronájmu není tak velká, jako v Polsku a České republice.

„Jako příklad uveďme srovnání Maďarska a ČR: populace v obou zemích je zhruba stejně velká. V Maďarsku však průmyslové plochy k pronájmu tvoří necelých 2 milionů metrů čtverečních, zatímco v České republice téměř 5 milionů m2. Navíc maďarský trh citelně ožívá – zemi mají ve svém hledáčku noví developeři,“ říká Ferdinand Hlobil.

Průmyslové nemovitosti ve střední Evropě byly v roce 2014 rekordně atraktivní pro investory – vydali za ně 1,85 miliardy euro. Investiční sektor nabízí prostor ke změně. Průmyslové nemovitosti ve střední Evropě jsou téměř výhradně ve vlastnictví zahraničních developerů nebo fondů. Lokální nemovitostní penzijní fondy nejsou v současné době ve střední Evropě příliš zakotvené a zde vidíme prostor pro další růst.

STATISTIKA TRHU STŘEDNÍ EVROPA - GRAFY

Čtěte více v sekci Tiskové zprávy

 Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole s2Vkv6Gtg2Fb7