Publikováno 15. 5. 2014

Trh průmyslových nemovitostí pokračuje v loni nastartovaném tempu

Statistika za první čtvrtletí potvrzuje pozitivní trend v průmyslových nemovitostech, který nastartoval v minulem roce. Jenom za první kvartál 2014 se pronajalo téměř 300 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. Loni se v prvním čtvrtletí pronajalo necelých 200 tisíc m2. Vyplývá to ze statistik, které pravidelně zpracovává průmyslový tým poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Podíl volných ploch vzrostl téměř o procento - nyní se pohybuje na 6,8 procenta, zatímco ke konci roku 2013 to bylo 6 procent. Podíl nepronajatých ploch se zvýšil především díky uvolnění větších prostor v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. „Úroveň nepronajatosti 6,8 procenta je pod průměrem střední Evropy, kde se tato míra pohybuje okolo zdravých deseti procent. Prostor pro novou výstavbu vidíme hlavně v regionech, kde je podíl volných ploch všeobecně nižší,“ říka Martin Baláž, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Výstavba
Objem nové výstavby činil v prvním čtvrtletí letošního roku lehce přes 78 tisíc metrů čtverečních. O rok dříve ve stejném období to bylo 27 tisíc m2 a za celý rok 2013 se postavilo téměř 300 tisíc m2.
“Developerské společnosti jsou velmi aktivní. Hodnoty za první čtvrtletí potvrzují naše očekávání, že výstavba letos poroste. Dle našich odhadů bude letošní nová výstavba téměř srovnatelná s rokem 2013,” uvádí Martin Baláž.

Aktivní developeři
Developeři jsou otevřenější k nové výstavbě i k novým projektům - jako příklad uveďme Technologický park Olomouc, Letňany Business Park, Panattoni Park Stříbro.
Další aktivní developerské společnosti jako Prologis, PointPark, Contera, Segro, VGP a CTP se zaměřily na expanzi stávajících projektů anebo akvizice.

Poptávka
Od začátku roku se pronajalo téměř 300 tisíc metrů čtverečních moderních hal, z toho více jak polovina (173 tisíc metrů čtverečních) připadá na nové nájemní smlouvy. Největší zájem v prvním kvartále tohoto roku byl o Prahu ( 136 tisíc m2), která je dlouhodobě velmi stabilním trhem. Následoval plzeňský region (60 tisíc m2) a Ostrava s Brnem, kde poptávka shodně dosáhla 40 tisíc m2.


Zajímavý region - Ostrava
Poptávka po průmyslových prostorách v prvním čtvrtletí vzrostla na Ostravsku na 42 tisíc m2. Docházelo hlavně k prodlužování nájemních smluv ze strany větších nájemců. Vývoj poptávky v Moravskoslezkém regionu ilustruje graf viz níže.

 Graf – PRONÁJEM MODERNÍCH PRŮMYSLOVÝCH PLOCH V MORAVSKOSLEZSKÉM REGIONU

 

 

 

 

 

 

 

 

Více Tiskové zprávyNová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole g7Obp6Gvx5E