Publikováno 2. 3. 2011

Střední Evropa - pronájmy průmyslových nemovitostí vzrostly o víc jak 40%

O téměř milion metrů čtverečních více průmyslových prostor se loni pronajalo ve střední Evropě. V roce 2010 nájemci obsadili přes 2,5 milionu m2 moderních průmyslových ploch. O rok dříve to bylo necelých 1,8 milionu m2. Jedná se o třetí nejlepší výsledek v porevolučním období regionu. Nejsilnější vzestupnou tendenci zaznamenalo Polsko a také Česká republika, zatímco Slovensko a Maďarsko šly v meziročním srovnání v pronájmech dolů.
Vyplývá to ze statistik, které pravidelně zpracovává poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Naopak o milion metrů čtverečních méně nových průmyslových prostor se postavilo. V loňském roce činila nová výstavba 580 tisíc m2, v roce 2009 to bylo 1,65 milionu m2. Výstavba nových ploch v regionu za rok 2010 byla tímto nejnižší za posledních 7 let. Propad se týkal všech středoevropských zemí, nejcitelnější byl na Slovensku. Tam se postavilo pouhých pět tisíc metrů čtverečních, což je nejméně od roku 2001.

Celkově dnes ve střední Evropě (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) existuje přes 13 milionů m2 moderních průmyslových ploch.

„Silná poptávka po pronájmech průmyslových nemovitostí v roce 2010 má několik příčin. S rozjezdem německé ekonomiky roste poptávka po zboží a firmy potřebují skladové a výrobní plochy. Uživatelé zatím preferují nájem prostor před vlastní výstavbou. Významnou roli hraje také prodlužování končících nájemních smluv z období boomu. A rovněž polský trh zaznamenal růstové tendence po období neúměrného propadu v roce 2009. To vše jsou rozhodně dobré signály – firmy se přestávájí obávat budoucnosti a věří svým podnikatelským aktivitám,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Zatímco objem pronájmů významně rostl a za minulý rok je srovnatelný s rekordními lety 2007-2008, developerské aktivity v oblasti nové výstavby šly prozatím opačným směrem.

„V roce 2009 ještě dobíhala výstavba ze silných předchozích let, rok 2010 však již plně reflektoval světovou krizi. Pro developery je navíc stále obtížné financování nákupu pozemků a nové výstavby. Trh také přirozeně reagoval na velkou nabídku existujících volných ploch – míra nepronajatosti na začátku loňského roku dosahovala ve středoevropském regionu v průměru 14,57 procent. Díky poklesu výstavby a velkému růstu poptávky ke konci roku klesla na 13,75 procent,“ říká Ferdinand Hlobil.


Na vyváženém trhu dosahuje míra nepronajatosti okolo 10 procent. Pokles pod deset procent ukazuje na nezdravý trh a znamená nedostatečnou nabídku. V této situaci se momentálně nachází slovenský trh, kde zůstává volných méně než pět procent všech existujících ploch. To může brzdit příliv nových firem do ekonomiky.

V rovnováze se ke konci roku 2010 nacházel trh v České republice, kde míra nepronajatosti dosahovala 10,6 procent. Polský trh vykázal nejnižší nepronajatost za posledních 18 měsíců (15 procent) a vykazuje stále se zlepšující trend.

Nájemné ve středoevropském regionu zůstává v prvotřídních lokalitách relativně stabilní a pohybuje se okolo 3,5 eura/m2 měsíčně. V lokalitách, kde je míra nepronajatosti dlouhodobě vysoká, nájemné v minulém roce pokleslo. Developeři začali být v druhém pololetí v těchto lokalitách agresivnější a přicházejí se speciálními nabídkami, aby přilákali nájemce.
V dlouhodobém horizontu se očekává mírný růst nájemného s tím, jak pomalu rostou ceny pozemků, zvyšují se stavební náklady, jsou zaváděny nové daně a rostou další vstupní náklady.

„Celková nálada na trhu je dobrá, do regionu přicházejí noví nájemci, portfolia ploch developerů a investorů se v uplynulém roce stabilizovala. Považovali bychom za příznivý výsledek, pokud by objem pronájmů v letošním roce dosáhl stejné úrovně jako v roce 2010,“ říká Ferdinand Hlobil.

„Developeři začínají po období korekce trhu plánovat novou výstavbu. Přesto však neočekáváme skokový růst. Ten bude spíše pozvolný, letos očekáváme obdobný objem výstavby jako loni. Ke znatelnějšímu růstu by mohlo dojít nejdříve v roce 2012,“ dodává Hlobil.

Grafy s údaji za jednotlivé země naleznete na https://www.czech-industrial.cz/statistika-ce

Zpráva rovněž uložena v sekci Tiskové zprávy ke stažení.Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole r9Js9t4Edh1Gm1