Publikováno 20. 2. 2013

Střední Evropa hlásí stabilitu na trhu průmyslových nemovitostí

Region se po třech letech rychlých změn stabilizoval.

Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě dosáhl rovnovážného bodu. Podíl volných ploch se drží dva roky za sebou na zdravých 10,5 procentech. Objem nové výstavby činil v loňském roce 740 tisíc metrů čtverečních, přičemž nová výstavba se uskutečnila hlavně v Polsku. Vyplývá to ze studie, kterou každoročně zpracovává Cushman & Wakefield, přední poradenská firma v oblasti nemovitostí.

“Kapacitu trhu z hlediska nové výstavby ve střední Evropě odhadujeme mezi 500 tisíci až milionem metrů čtverečních ročně. Takové množství moderních logistických a výrobních hal je potřeba každý rok postavit. Jen tak bude docházet k přirozené obnově nabízených prostor a firmy, které nově vstupují na trh nebo rozšiřují svůj provoz, budou mít při pronájmu ploch z čeho vybírat,” říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

Nová výstavba
Výstavba se v roce 2012 soustředila hlavně do Polska (514 tisíc m2) a částečně do České republiky (106 tisíc) a na Slovensko (82 tisíc m2). V Rumunsku a Maďarsku se pohybovala pouze kolem 20 tisíc m2. Z developerů byli v regionu nejaktivnější Panattoni, Goodman, Prologis, CTP a SEGRO (viz graf v souboru pdf).

“První pětice zajistila 70 procent veškeré výstavby. S výjimkou CTP se jedná o silné mezinárodní hráče aktivní ve většině evropských zemí,” říká Ferdinand Hlobil.

Pronájmy
V roce 2012 se v regionu (Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) pronajalo celkem 2,8 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal, z toho více než polovina v Polsku (1,5 milionu m2) a zhruba čtvrtina v České republice (670 tisíc m2). Průměr za posledních pět let činí 2,7 milionů metrů čtverečních ročně, loňský rok je tedy lehce nadprůměrný. Rekordní výše pronájmů byla historicky dosažena v roce 2011, kdy se v regionu pronajalo 3,2 milionu metrů.

“V Polsku se nachází téměř polovina všech průmyslových ploch celého regionu. Trh se neustále zvětšuje díky rozšiřování existujících parků i vzniku nových lokalit, za což vděčíme hlavně zlepšení dopravní infrastruktury. Objem pronájmů v roce 2012 sice klesl ve srovnání s 2011, naopak nová výstavba meziročně o čtvrtinu vzrostla. Z toho lze vyčíst, že nejvýznamnější developeři průmyslových ploch věří v růstový potenciál polského trhu a snaží se vyhovět poptávce nájemců,“ říká Tom Listowski, vedoucí průmyslového týmu C&W v Polsku.

Podíl volných ploch
V regionu existuje přes 15 milionů m2 moderních ploch, z toho 10,5 procenta zůstává volných k pronájmu (cca 1,6 milionu m2). Jedná se o průměr za celý region, přičemž existují rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

„Nepronajatost ve většině zemích se pohybuje mezi 7,5 – 11 procenty, tudíž poměrně blízko „zdravým“ 10 procentům. Nejmenší podíl volných ploch – 7 procent – se nachází v České republice. Region tak nabízí potenciál pro novou výstavbu“ říká Ferdinand Hlobil.

Vývoj nájemného
Základní nájemné se drží již více než rok stabilní a pohybuje mezi 3,5-3,7 eura/m2 měsíčně v závislosti na lokalitě. V těch nejatraktivnějších, především poblíž hlavních měst, se drží při horní hranici. Tam, kde je volných ploch dostatek, se mohou nájemci těšit na pobídky ze strany developerů.

Výhled do budoucna
V nejbližší době očekáváme ve střední Evropě mírnou expanzi výstavby a průběžnou obnovu stávajících hal. Období raketové výstavby, kdy trh nutně doháněl nedostatek moderních průmyslových ploch z předešlých dekád, je nenávratně pryč. Střední Evropa se v uplynulých 15 letech v hustotě logistické sítě západní Evropě výrazně přiblížila.

“Výstavba průmyslových nemovitostí zůstává nadále atraktivním segmentem – jen v loňském roce se v regionu prostavělo okolo 350 milionů euro. Očekáváme, že tuto hladinu si udrží i v roce letošním,” říká Ferdinand Hlobil.

„V Německu se v loňském roce postavilo lehce přes 1,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal. To je zhruba dvojnásobek ploch než ve střední Evropě a Rumunsku dohromady (740 tisíc). S ohledem na rostoucí ekonomiku Německa a především na výrazně vyšší kupní sílu německé populace lze stavební aktivitu ve středoevropském regionu považovat za velmi slušnou,“ uzavírá Ferdinand Hlobil. Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole a9Mf1l5Icf