Publikováno 20. 1. 2011

Record na průmyslovém trhu 2010

Trhu průmyslových nemovitostí se loni z hlediska pronájmů mimořádně dařilo. Nájemci podepsali smlouvy na 845 tisíc m2 moderních průmyslových prostor. Z hlediska výstavby naopak trh dosáhnul nejnižších hodnot od roku 2004, nová výstavba od třetího čtvrtletí 2009 téměř neprobíhá. Následkem této vysoké poptávky a nízké nabídky klesl podíl nepronajatých prostor na 10,6 procent.

Z regionálního hlediska se v roce 2010 firmy nejvíce zajímaly o Prahu a Plzeňský kraj. Ten zaznamenal největší pokles míry nepronajatosti – podíl volných ploch spadl za posledních dvanáct měsíců o zhruba 13.5 procent na současných 11.2 procent. Významný pokles v druhém pololetí zaznamenal i  Moravskoslezský kraj, kde dnes zůstává volných 16.8 procent moderních průmyslových prostor. Nejvýznamnějšími obchody byly v posledním čtvrtletí nové nájmy společností Brose v ProLogis parku Ostrava a společnosti Trost v Orange parku v Plzeňském kraji. Logistické společnosti Schenker a Damco expandovaly na východě Čech.

Celorepublikový průměr nepronajatosti loni významně klesl. Ke konci roku 2010 zůstávalo volných 10.6 procent všech ploch, zatímco o rok dříve to bylo 15 procent.

Z hlediska nové výstavby zaostával loňský rok za předchozími roky - postaveno a předáno k užívání bylo jen 191,000 m2, to je nejméně ploch od roku 2004. Ve srovnání s rokem 2009 to byla zhruba polovina a oproti rekordnímu roku 2007 asi jedna pětina tehdejší výstavby.

Do budoucna se očekává pomalý návrat spekulativní výstavby v regionech s nízkou nepronajatostí a stabilní poptávkou.
Celý článek  si můžete přečíst v sekci Tiskové zprávy a rovněž tak statistické údaje naleznete v sekci Statistika trhu.Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole i5Vp7s4Ivz