Publikováno 27. 11. 2014

Průmyslový trh – v Česku se letos hlavně investovalo, v Polsku se stavělo

Zatímco čeští developeři průmyslových nemovitostí investovali svoji energii letos hlavně do nákupu a prodeje svých portfolií, polští developeři se zaměřili převážně na výstavbu nových ploch. Česká republika tak má největší podíl na letošních investicích do průmyslových nemovitostí ve střední Evropě (v období leden –září 2014). U nás se prodaly průmyslové areály v celkové hodnotě 690 milionů euro, v rámci celé střední Evropy to bylo 1 270 milionů euro.

„Ve výstavbě průmyslových hal se středoevropský trh jako celek odrazil ode dna rychleji než trh český. Nová výstavba se v regionu oproti loňsku zdvojnásobila, u nás se zvýšila o dvacet procent (mluvíme o období leden-září). Haly se stavěly především díky silné poptávce po pronájmech. Roste spotřebitelský trh, internetoví prodejci expandují, ekonomika se celkově zvedá – tyto faktory stojí za současným oživením,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Nájemné
„Podíváme-li se na výši nájemného před patnácti lety, kdy se trh průmyslových nemovitostí u nás začal rozvíjet, a dnes, je zřejmý pokles o třetinu. Ceny šly přitom plynule dolů v prvních deseti letech. Od roku 2009 šlo nájemné dolů jen o několik procent. Ukazuje to na vyspělost místního trhu. Pro příští rok očekáváme, že se ceny udrží stabilní – samozřejmě v závislosti na konkrétní lokalitě,“ říká Ferdinand Hlobil.

Developeři si mohli v uplynulých několika letech dovolit mírně snižovat cenu, protože stavěli ve velkém a dosahovali tak na množstevní slevy. Zajímavým aspektem je sledovat průměrnou velikost největších transakcí. Ta se dlouhodobě zvětšuje. Při pronájmu velké plochy si pak nájemci pochopitelně vyjednají lepší podmínky (viz graf 1).
Mluvíme však o procentech, propad nájemného v desítkách procent není v nejbližší době pravděpodobný. Zároveň očekáváme, že uzavírání dalších velkých nájemních smluv bude pokračovat.

Výhled pro 2015
„Průmyslový trh se vyvíjí v tříletých cyklech – zhruba tři roky developeři budují svá portfolia a pak je ve větším prodávají. Ukázalo se to v uplynulých osmi letech, kdy roky 2008, 2011 a 2014 byly investičně výrazně silnější, než ostatní léta (viz graf 2). Očekáváme proto, že příští rok budou developeři směřovat svůj čas a energii opět především do budování nových parků,“ uvádí Ferdinand Hlobil.
„Víceméně jediná transakce, která může trhem v příštích měsících silně zahýbat, je případný prodej portfolia CTP,“ dodává Hlobil.
Podíl volných ploch se dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty, momentálně činí 6,3 procenta. Dle očekávání Cushman & Wakefield by se tento ukazatel měl udržet stabilní. Výstavba nových parků pokračuje a plynule pokrývá silnou poptávku. Spekulativní výstavba je poměrně nízká a žádný boom v tomto směru nečekáme.

Graf 1: Vývoj nájemného v ČR v letech 1999-2014 (moderní průmyslové nemovitosti)

Zdroj: Cushman & Wakefield, 2014

Graf 2: Investice do průmyslových nemovitostí v ČR v letech 2008-2014

Zdroj: Cushman & Wakefield, 2014Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole o9r9Tbh4H