Publikováno 1. 11. 2011

Průmyslový trh soustředěn na Brno

Firmy si v uplynulém čtvrtletí pronajaly v Jihomoravském kraji 127 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. To je zhruba stejná plocha, jakou si pronajaly ve zbytku celé České republiky. Zájem v jihomoravském kraji se přitom soustředil výhradně na Brno.

„Po několikaletém půstu se podařilo nasytit poptávku po moderních průmyslových prostorech v Brně. Některé firmy čekaly i nekolik let na možnost expanze či vstupu do Brna.Znemožňovala jim to však nedostatečná nabídka v této lokalitě. Minulý rok vyhrála společnost CTP výběrové řízení na developera pozemků na Černovické Terase a tento rok se jí podařilo dodat nové prostory pro zájemce zejména z řad výrobců,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmů průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Celkem se ve třetím čtvrtletí v České republice pronajalo 292 tisíc metrů čtverečních průmyslových ploch. To je nejvíce za celou historii českého průmyslového trhu (měřeno výsledky za jednotlivá čtvrletí). V druhém čtvrtletí 2011 dosáhly pronájmy zhruba polovičních čísel.

„Druhá polovina roku bývá tradičně silnější, nejde proto o velké překvapení. Důležité je meziroční srovnání a to ukazuje, že v letošním třetím čtvrtletí bylo pronajato o 7 procent ploch více než ve stejném období loni. Není to velké číslo, pro trh je však dobrou zprávou, že je trh na straně poptávky i v současných podmínkách stabilní,“ říká Jaroslav Kaizr.

Očekáváme, že trh si tuto stabilitu udrží. Určité ohrožení spatřujeme v nedostatečné nabídce prostor v některých lokalitách, která vychází z opatrnosti developerů a financujících bank. Developeři nadále uvažují o spekulativní výstavbě (tzn. bez předem známých nájemců) ve velmi omezené míře. Celkový objem letošních pronájmů by se dle odhadů odborníků z Cushman & Wakefield měl pohybovat kolem 700 tisíc metrů čtvereční a zůstane tak zřejmě pod úrovní loňského roku, který byl na straně poptávky rekordní.

Nová výstavba
Výstavba ve třetím čtvrtletí dosáhla 142 tisíc metrů čtvereční a oproti předchozímu čtvrtletí se ztrojnásobila. Ve srovnání se stejným obdobím loni došlo k nárůstu o 74 procent. Zdaleka největší část nové výstavby, přesněji 75% veškeré nové výstavby, zrealizoval developer CTP ve svém parku CTPark Brno II. Zde dostavěl nové jednotky pro společnosti jako jsou Wistron a Kompan. Zbývající výstavba připadá na developera VGP, který tímto rozšířil své aktivity v Liberci a v Hrádku nad Nisou.

„Toto oživení výstavby zatím nemůžeme považovat za jednoznačný trend. Jedná se spíše o krátkodobý výkyv, který bude zřejmě pokračovat ještě v posledním čtvrtletí 2011. V dalším období však k takovému objemu výstavby nedojde, developeři stále vyčkávají s novou výstavbou na podpisy smluv s budoucími nájemci,“ vysvětluje Jaroslav Kaizr.

Podíl volných ploch
Míra nepronajatosti klesla ve třetím čtvrtletí na 6,8 procenta, což je nejméně od roku 2007. Díky oživení výstavby ve druhé polovině letošního roku očekáváme, že procento volných ploch zůstane nějakou dobu stabilní. Výhledově však lze počítat s dalším poklesem.

„V nejžádanějších lokalitách to pravděpodobně povede ke zvýšení cen za pronájem,“ říká Kaizr. „Nedostatečná nabídka moderních průmyslových ploch ze strany developerů vede především v lokalitách s nízkou nepronajatostí k hledání alternativních možností jako jsou podpronájem nebo přenechání nájmu. Pro zájemce je to často jediná možnost, jak nalézt vhodné prostory v jimi požadované lokalitě a čase,“ dodává Kaizr.

Čtěte více v sekci Tiskové zprávy
 Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole m5Nc0Ivb4Xw