Publikováno 23. 10. 2012

Prostor pro další výstavbu

Ve výstavbě nových průmyslových hal začíná být opět živo. Zatímco v prvním pololetí uvedly na trh nové haly pouze dva developeři, v současné době konkurence sílí a staví další společnosti. Přesto je celkový objem výstavby slabší, než v předešlých letech.

Nová výstavba
„Potvrzuje se naše očekávání poklesu nové výstavby. Velmi důležitým faktorem proto jsou a budou rekonstrukce stávajících hal a parků. Rekonstrukce vyžaduje výrazně nižší finanční zdroje a současně představuje menší riziko, obzvláště v zavedených lokalitách,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

„Životnost moderních průmyslových hal je zhruba patnáct až třicet let. Haly postavené na začátku století se dostávají na hranici životnosti a majitelé do nich musí investovat, aby udrželi krok s konkurencí. Zlepšení osvětlení, izolace či oprava podlah jsou nutnou podmínkou pronájmu starších hal, nájemci i tak v těchto halách požadují nižší nájemné než u hal novějších. Zejména nadnárodní společnosti stále častěji kladou otázky týkající se zelených prvků v logistických areálech a tlačí majitele k modernizaci,“ uvádí Kaizr.

V prvním pololetí dokončily nové haly pouze CTP a VGP, ve třetím čtvrtletí do nabídky nových hal výrazně vstoupil developer Goodman se svým parkem v Mladé Boleslavi a novou halu postavila i společnost Contera v Teplicích. V Brně aktuálně zahájil výstavbu také developer Raiffeisen – Leasing, staví zde take VGP a CTP.

Ve třetím čtvrtletí se postavilo přes 43 tisíc metrů čtverečních. To je více, než za celé první pololetí (30 tisíc m2). Výstavba je však podstatně slabší, než ve stejném období v předešlých dvou letech (loni ve třetím čtvrtletí 142,000 m2 a předloni 82 tisíc m2).

Poptávka
Od začátku roku se pronajalo přes 440 tisíc metrů čtverečních moderních hal, z toho 177 tisíc ve třetím čtvrtletí. Vloni se za první tři kvartály pronajalo 607,000 m2, z toho ve třetím kvartále 302,000 m2. Největší zájem ve třetím čtvrtletí tohoto roku byl o Prahu (65 tisíc m2), která je dlouhodobě velmi stabilním trhem. Další zájemci směřovali hlavně do Jihomoravského a Středočeského kraje.

Ve třetím čtvrtletí se potvrdil trend snížení podílu nových poptávek na trhu s průmyslovými nemovitostmi. Zatímco během loňských prvních tří čtvrtletí tvořily nové smlouvy podíl na celkových pronájmech 52 procent, tento rok je to jen 40 procent. Většina podepsaných smluv jsou přejednané existující smlouvy či expanze stávajících smluv.

Nepronajatost
Podíl nepronajatých ploch vzrostl o necelé procento – ke konci září činil 8,4 procenta (v červnu 7,6 procenta). Zvýšení podílu nepronajatých ploch je dáno zejména slabší poptávkou.

„Podíl volných ploch je stále pod úrovní, kterou lze považovat za zdravou, tato hranice se pohybuje kolem 10 procent. Nadále tedy existuje prostor pro další výstavbu a to zejména v lokalitách s nepronajatostí nižší než republikový průměr,“ říká Jaroslav Kaizr.

Čtěte více v sekci Tiskové zprávy



Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole sh0Ytg7