Publikováno 17. 7. 2012

O moderní haly mají zájem hlavně zavedené firmy

Výstavba moderních průmyslových prostor v roce 2012 zvolnila. V prvním pololetí se postavilo skoro 30 tisíc metrů čtverečních průmyslových hal. To je o 52 procent méně než ve stejném období loni. A nejméně za posledních pět let. Zájem o pronájem však zůstal značný a díky tomu ubylo volných ploch určených k pronájmu:

„Staví se desítky tisíc metrů čtverečních, zatímco pronájmy se pohybují ve stovkách tisíc. Je zřejmé, že na odbyt jdou především prostory, které byly doposud pronajaty a nájemcům v nich vypršely nájemní smlouvy. Otázkou je, jak dlouho je tato situace udržitelná a kdy nájemcům přestane standard dříve postavených hal vyhovovat,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmů průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

„Dá se reálně očekávat, že novým trendem se stanou renovace stávajících objektů. Tak, aby je nájemci mohli co nejefektivněji využívat a udrželi si svoji konkurenceschopnost,“ dodává Kaizr.

Ve druhém čtvrtletí 2012 stavěl jediný developer a to CTP ve svém parku v Ostravě. Vzniklo zde necelých 12 500 metrů čtverečních nových průmyslových ploch. Na míru zde vybudoval halu pro společnost ABB, kterou spekulativně rozšířil o další prostory. Developer CTP se v letošním roce podílel na zhruba 80 procentech nové výstavby a je tak nejaktivnějším developerem první poloviny roku.


Poptávka

V prvním pololetí se pronajalo 265,000m2, z toho asi polovina v Praze. Praha si z dlouhodobého hlediska drží poměrně stabilní zájem. V mimopražských regionech poptávka po pronájmech poklesla, kromě lokalit v Brně a Plzni se nájemní smlouvy podepisují jen omezeně. Letošní první pololetí je z hlediska aktivity na straně poptávky zhruba o dvacet procent slabší (celorepublikový průměr) než stejné období loni.

„Nutno také konstatovat, že na trh nepřichází téměř žádní noví nájemci. Smlouvy uzavírají převážně firmy, které už na českém trhu působí. Daří se jim a tak se stěhují do kvalitnějších prostor nebo rozšiřují své dosavadní aktivity i do dalších měst. Většina letos podepsaných nájemních smluv znamená expanzi stávajících aktivit, jejich konsolidaci do moderních prostor anebo prodloužení nájemní smlouvy,“ říká Jaroslav Kaizr.


Nepronajatost
Podíl volných ploch opět nepatrně poklesl a aktuálně dosahuje hodnoty 7,6 procenta. Znamená to, že z existujících více jak 4 milionů metrů čtverečních moderních ploch k pronájmu zůstává pouze 310 tisíc metrů volných. Nepronajatost se snížila i v Praze a kopíruje tak republikový trend.

“Pro letošní rok očekáváme, že z hlediska pronájmů i nové výstavby bude slabší než předešlé dva roky. Firmy budou hledat další možnosti zefektivnění svých provozů a budou pečlivě zvažovat všechny možnosti. To zahrnuje i proces výběru průmyslových ploch,” říká Jaroslav Kaizr.Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole um3Ljp