Publikováno 4. 8. 2014

Firmy věří ekonomice a prodlužují nájemní smlouvy v průmyslových halách

Druhé čtvrtletí roku 2014 se na českém průmyslovém trhu neslo ve znamení prodlužování nájemních smluv. V republikovém průměru představuje prodloužení nájmu ve stávajících prostorách víc jak polovinu (56 procent) veškeré poptávky. V Praze dokonce více jak 66 procent. Vyplývá to ze zjištění průmyslového týmu poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

„Skutečnost, že firmy prodlužují smlouvy v pronajatých prostorách, vyjadřuje jejich důvěru v českou ekonomiku. Výrobci i logisti očekávají, že o jejich zboží a služby bude nadále zájem,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Výstavba
Výstavba moderních průmyslových prostor nabírá rychlost. V prvním pololetí se postavilo více než 120 tisíc metrů čtverečních průmyslových hal (loni ve stejném období to bylo 108 tisíc). Z toho více jak polovinu postavily rovným dílem tři developerské společnosti - PointPark Properties, Prologis a Panattoni (každá okolo 23 tisíc metrů). V současnosti je rozestavěných několik staveb, které mají být dokončeny do konce roku.

Dva největší objekty dokončené a předané k užívání ve druhém čtvrtletí jsou hala pro společnost DHL (18.000 m2) v parku CTPark Mladá Boleslav a hala pro Ideal Automotive (17.000 m2) v Panattoni Parku Stříbro.

Poptávka
V prvním pololetí letošního roku se v ČR pronajalo 570.000 m2, z toho 220 tisíc v Praze. Loni ve stejném období se v ČR pronajalo o sto tisíc metrů méně (472 tisíc m2).

„V mimopražských regionech zaznamenáváme nárůst poptávky hlavně v Ostravě, kde se pronajalo 120 tisíc metrů, a v Plzeňském kraji, kde se obsadilo 95 tisíc metrů. Těší nás především rostoucí zájem o Ostravu, který se začal probouzet už v druhém pololetí loňského roku. Ostrava má co nabídnout, ať už z hlediska blízkosti polského a slovenského trhu, tak z hlediska volné pracovní síly a řady technických univerzit,“ říká Ferdinand Hlobil.


Nepronajatost
Podíl volných ploch v České republice nepatrně poklesl a aktuálně dosahuje hodnoty 6,5 procenta. Znamená to, že z existujících více jak 4,7 milionů metrů čtverečních moderních ploch k pronájmu zůstává pouze 305 tisíc metrů volných. Z průměru se zcela vymyká Liberecký kraj, kde se dnes neobsazenost rovná nule. Z tohoto důvodu očekáváme v tomto region poměrně brzké zahájení nové výstavby a to i spekulativní.

Výhled
„Očekáváme, že letošní rok bude z hlediska pronájmu a výstavby mírně pozadu za rokem loňským. Na druhou stranu loňský rok byl v objemu pronájmů doposud rekordní – poprvé v historii se pronajalo přes milion metrů čtverečních. Dnešní objem výstavby i pronájmů hodnotíme jako velmi aktivní,“ říká Ferdinand Hlobil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více tiskové zprávy sekce Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole j6Thj9Ups7