Publikováno 24. 2. 2016

E-shopy tahounem středoevropského trhu

Ve střední Evropě dnes existuje téměř dvacet milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch k pronájmu. Zájem ze strany nájemců je tak silný, že podíl volných ploch klesl na historické minimum 5,7 procenta. Pro srovnání – podíl volných kanceláří je dvojnásobný (12 procent). Vyplývá to ze zjištění společnosti Cushman & Wakefield, která trh průmyslových nemovitostí v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku dlouhodobě sleduje.

Po mírném zpomalení automobilového průmyslu v uplynulém roce hýbe trhem stále silněji segment e-commerce.
“Rozvíjí se jak lokální e-shopy, tak zahraniční. Některé jdou cestou budování poboček na domácím trhu, jiné expandují do zahraničí. Prvním krokem pak bývají často sousední země v rámci střední Evropy. Zároveň k nám míří e-shopy z celého světa s cílem obsadit tento region. A ke své expanzi potřebují všichni skladové a logistické areály,” říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

“Maloobchodníci s kamennými prodejnami rozšiřují svou nabídku přes e-shopy, a s tím je spojená další expanze skladu. Velké zahraniční e-shopy si zase pronajímají prostory pro obsluhu západoevropského trhu a expanzi na východ. Pracovní síla ve středoevropském regionu je kvalifikovaná a nepoměrně levnější,“ říká Tom Listowski, vedoucí průmyslového týmu v polské kanceláři Cushman & Wakefield a dodává:

„Schopnost reagovat na sezónní výkyvy a flexibilita v pracovních úvazcích hrají také roli v rozhodování firem. Pracovní právo je v Polsku volnější než v západní Evropě, proto je Polsko oblíbenou destinací pro distribuční centra. Také ceny za pronájem lze ve střední Evropě často vyjednat pod úrovní nájemného v lokalitách na západ od našich hranic.”
K nejvýznamnějším transakcím v oblasti e-commerce patřily v uplynulých dvou letech TIM S.A. (30,000 m2), Mall.pl (přes 9,500 m2), Home24 (26,400 m2) a Oponeo (12,000 m2) v Polsku. Amazon (133,000 m2), Mall.cz (29,000 m2), Exiteria (11,000 m2) v České republice, Alza.sk (12,000 m2) na Slovensku a EMAG (7,700 m2) a Mall.hu (6,300 m2) v Maďarsku.

„Dalším citelným trendem na trhu je zvětšování poptávek na velkost budovy. Dnes už nepřekvapí požadavek na 100 tisíc, v určitých případech dokonce až 150 tisíc metrů čtverečních. To bylo před několika lety ještě nemyslitelné,“ komentuje Ferdinand Hlobil.

Pronájmy
Loni se v zemích střední Evropy pronajalo celkem 4,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. V roce 2014 to bylo 4,4 milionu. Jednalo se o dva mimořádné roky, kdy se podařilo v objemu pronájmů překročit hranici čtyř milionů.
Poptávka ze strany nájemců je velmi silná a téměř všechny nové prostory jsou během několika měsíců obsazené. Za posledních pět let přestala v našem segmentu téměř existovat spekulativní výstavba. Developeři mají plné ruce práce, aby vyhověli všem poptávkám po nových halách. Z loni pronajatých 4,5 milionů metrů se 3,8 milionů nachází na území Polska a České republiky.

Nová výstavba
Developeři loni postavili lehce přes 1,5 milionu metrů čtverečních nových hal. O rok dříve to bylo 1,4 milionu. Nejsilnější výstavba přitom probíhala v letech 2007 a 2008, kdy se podařilo pokořit hranici dvou milionů metrů ročně (v obou letech se shodně postavilo 2,5 milionu m2 ročně).
Loni se stavělo převážně v Polsku a České republice (dohromady 1,4 milionu m2), oživení zaznamenalo Slovensko, kde loni vyrostlo 80 tisíc m2. V předchozích dvou letech se stavělo 20-30 tisíc metrů ročně. „V Maďarsku a Rumunsku je výstavba v posledních letech minimální, obě země se shodně zaměřovaly především na pronájem již existujících prostor. Což se jim daří,“ říká Ferdinand Hlobil.

Podíl volných ploch
Podíl volných ploch klesl v regionu na historické minimum – 5,7 procenta.
„V Maďarsku klesla nepronajatost o pět procentních bodů na současných 11 procent. Přitom v uplynulých osmi letech se pohybovala kolem dvaceti procent. Pokud Maďaři nezačnou rychle stavět, dá se čekat, že v letošním roce klesne nepronajatost pod zdravých deset procent,“ říká Ferdinand Hlobil.
Podíl volných ploch klesá také v Rumunsku. Přispívá k tomu politická stabilita, ekonomický růst, levná pracovní síla i dostatek volných pozemků. Země má velký potenciál, zájem firem o tuto zemi neustále roste a Cushman & Wakefield registruje řadu velkých poptávek.

Výhled
„Ve střední Evropě dnes mluvíme o silném developerském trhu. Nájemci mají omezené možnosti z čeho vybírat, na druhou stranu lze v některých lokalitách téměř okamžitě stavět na klíč, protože developeři mají připravené pozemky i projekty. Nájemce si tak může nechat postavit halu na míru svým požadavkům a nemusí se přizpůsobovat existujícím plochám,“ konstatuje Ferdinand Hlobil.
Pokračuje příliv výrobních firem z Německa, které láká především levnější kvalifikovaná pracovní síla a celkově nižší náklady na pořízení nemovitosti. Očekáváme, že tento trend bude nadále pokračovat. 
 


 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The successful merger of Cushman & Wakefield and DTZ closed September 1, 2015. The firm now operates under the iconic Cushman & Wakefield brand and has a new visual identity and logo that position the firm for the future and reflect its trusted global legacy and wider history. The new Cushman & Wakefield is led by Chairman & Chief Executive Officer Brett White and Global President Tod Lickerman. The company is majority owned by an investor group led by TPG, PAG, and OTPP.
About Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield is a leading global real estate services firm that helps clients transform the way people work, shop, and live. The firm’s 43,000 employees in more than 60 countries provide deep local and global insights that create significant value for occupiers and investors around the world. Cushman & Wakefield is among the largest commercial real estate services firms with revenue of $5 billion across core services of agency leasing, asset services, capital markets, facility services (C&W Services), global occupier services, investment & asset management (DTZ Investors), project & development services, tenant representation, and valuation & advisory. To learn more, visit www.cushmanwakefield.com or follow @CushWake on Twitter.
 


Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole x8Odg1Aei