Publikováno 29. 1. 2014

Developeři logistických areálů mohou více stavět - přitekl jim nový kapitál

Téměř 300 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových hal k pronájmu vyrostlo v loňském roce v České republice. To je meziroční nárůst výstavby o 170 procent. Vyplývá to ze zjištění, které pravidelně provádí průmyslový tým společnosti Cushman & Wakefield. Stojí za tím především dlouhodobě silná poptávka po moderních průmyslových halách a volnější přístup ke kapitálu, který mohou developeři investovat. Pro srovnání, v roce 2012 se postavilo 108 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch k pronájmu.

„Rozestavěno je dalších přibližně 200 tisíc metrů čtverečních, které jsou převážně předpronajaté. Developeři důvěřují trhu – momentálně jich staví osm, zatímco v uplynulých několika letech byli souběžně aktivní vždy jen dva nebo tři developeři. Očekáváme, že i letos bude výstavba moderních průmyslových ploch silná,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

„Výstavba mezi 200 a 300 tisíci metry ročně se ukazuje jako rovnovážná a dlouhodobě udržitelná. Při takovém objemu výstavby si český trh s průmyslovými nemovitostmi udrží dostatečnou nabídku moderních ploch k pronájmu a zůstane atraktivní pro společnosti hledající kvalitu za dobrou cenu,“ dodává Jaroslav Kaizr.

Poptávka trhá rekordy – poprvé přes milion
Firmy si v loňském roce pronajaly více jak milion metrů čtverečních (1,22 milionu m2) moderních průmyslových a logistických ploch. „Jedná se spíše o výkyv, než o situaci, která by se pravidelně opakovala. Důvodem k vysokým číslům je prodlužování smluv ze silných let 2008 a 2010, které loni vypršely. Dle našich výpočtů se rovnovážná poptávka po moderních průmyslových prostorech pohybuje mezi 700 a 750 tisíci pronajatých metrů ročně,“ vysvětluje Jaroslav Kaizr.

V uplynulých letech se trh k milionu přiblížil nejvíce v letech 2007 a 2010, kdy se pronajalo okolo 870 tisíc metrů čtverečních. Většinu poptávky v té době tvořily nové projekty. „Od roku 2009 podíl přejednaných nájemních smluv na celkové poptávce po průmyslových prostorách neustále roste a v minulém roce dosáhl 48%, což je nejvíce v historii. Vypovídá to o stabilitě ekonomického prostředí a vyzrálosti českého trhu s průmyslovými nemovitostmi“,“ dodává Kaizr.

Nejvýznamnější nájmy
K nejvýznamnějším transakcím v minulém roce patřilo přejednání nájemních smlouvy společnosti DHL v Prologis Parku Jirny (99 tisíc m2), přejednání nájemní smlouvy a expanze společnosti Tech Data v CTParku Bor (52 tisíc m2), přejednání nájmu společností HOPI v Pointparku D1 (46 tisíc m2), nájem společnosti FEI v CTParku Brno (45 tisíc m2) a nájem společnosti Grammer v CTParku Žatec (36 tisíc m2).

Nepronajatost
Zvýšená poptávka po průmyslových prostorech se projevila na poklesu podílu volných ploch, kterých je nyní 6 procent. „I při zvýšené výstavbě je trh schopen nové plochy absorbovat, poptávka tedy převyšuje nabídku. Z toho vyplývá i mírný tlak na zvyšování nájemného a to zejména v lokalitách s nižším podílem volných ploch,“ konstatuje Kaizr.

Nejaktivnější developeři
V roce 2013 stavěly především společnosti CTP, VGP, D+D a Panattoni. V posledních měsících se k nim připojily Pointpark, Prologis, Segro a Gemo. Všichni výše uvedení developeři jsou dnes aktivní a podílejí se na aktuálně rozestavěných areálech v Praze i mimo Prahu. „Developeři mají ve srovnání s předchozími lety lehčí přístup ke kapitálu a stabilní poptávka je povzbuzuje k nové výstavbě. Spekulativní výstavbu ve větší míře v roce 2014 však neočekáváme,“ dodává Kaizr.

Více Tiskové zprávy

 



Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole x9Qg4g6Ozr9Tn3