Publikováno 21. 8. 2013

1,5 Milionu metrů pronajato ve střední Evropě

Trh průmyslových nemovitostí prochází obdobím dlouhodobé stability. Ta je vítaná jak pro nájemce, tak pro vlastníky průmyslových hal. Ceny za pronájem se již dva roky drží na 3,5 – 3,7 eura/m2. Podíl volných ploch k pronájmu se pohybuje na zdravé míře lehce nad 10 procenty. Přesun výroby ze západní Evropy pokračuje. Nejvíce z toho těží Polsko a Česká republika, které přímo sousedí s Německem. Obě země jsou dlouhodobě tahouny regionu.

„Internetový prodejce Amazon nedávno rozhodl umístit do České republiky sklad pro zboží vrácené německými zákazníky. Levnější pracovní síla i nižší náklady na pořízení skladových prostor jsou natolik atraktivní, že vykompenzují náklady na dopravu zboží z Německa. Stabilní prostředí firmám výrazně usnadňuje dlouhodobé plánování,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

Amazon navíc zvažuje další mohutnou expanzi do střední Evropy. Hovoří se o plánech vybudovat sklady pro zásobování západní i východní Evropy.

Pronájmy hal
Firmy si pronajaly v prvním pololetí přes 1,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal. Ve stejném období loni to bylo 1,2 milionu m2. Dá se tedy mluvit o lehce pozitivní náladě. Nejvíce se pronajalo v Polsku (téměř 880 tisíc m2) a České republice (470 tisíc), tyto dvě země uspokojily dohromady 85 procent veškeré poptávky. Zájem vzrostl především o Českou republiku – oproti loňskému prvnímu pololetí se téměř zdvojnásobil.

Nová výstavba
Také nová výstavba pokračuje, v prvním pololetí se postavilo 260 tisíc metrů čtverečních (loni ve stejném období 370 tisíc m2). „V evropském kontextu bude výstavba ve středoevropském regionu jedna z nejsilnějších a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v příštích letech,“ uvádí Ferdinand Hlobil.

„Většina nových hal vyrostla pod taktovkou pěti developerů. V některých regionech domácí developeři úspěšně konkurují těm světovým - z domácích se do první pětice dostali CTP a D+D Real. Pro stabilitu trhu je důležité, aby se zapojovali jak mezinárodní, tak lokální hráči,“ dodává Ferdinand Hlobil.

Výhled
Očekáváme, že středoevropský trh průmyslových nemovitostí poroste podobným tempem. Podíl volných ploch i nájemné se bude rovněž držet na obdobné úrovni jako dnes. Je pravděpodobné, že tato stabilita přiláká do středoevropského regionu nové hráče, a to jak nájemce, tak developery.


NEJVÝZNAMNĚJŠÍ TRANSAKCE V REGIONU, 2013

LOKALITA -  VELIKOST M2- NÁJEMCE- DEVELOPER
Polsko, Strykow - 50 000 - Castorama - Panattoni
Polsko, Opole - 34 000 - Polaris - Panattoni
ČR, Praha-východ  - 46 200 - HOPI - PointPark Properties
ČR, Mladá Boleslav - 27 000 - Škoda Auto - D+D Real
SR, Senec - 12 000 - DSV - Prologis
SR, Senec - 5 000 -  CERVA -  Prologis
Maďarsko, Budapešť - 5 200 - CVR  - Prologis

Source: Cushman & Wakefield, August 2013

POLARIS INDUSTRIES INC., Poland

Více Tiskové zprávy

 Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole t5Jm8y8Lnu