Publikováno 14. 5. 2012

Zájem invstorů poletí v druhém čtvrtletí nahoru

Investiční aktivita ve střední Evropě dosáhla 847 milionů euro v prvním čtvrtletí letošního roku. To je výrazně méně než 1,3 miliardy euro proinvestované ve stejném období loňského roku. Zároveň je to téměř dvojnásobek oproti 465 milionům euro proinvestovaným v prvním čtvrtletí roku 2010. Čísla uvádějí objem investic do komerčních nemovitostí v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku.

“Samotná čísla za první čtvrtletí budí zklamání, ovšem s ohledem na rušné dění na trhu očekáváme rychlé oživení v druhém čtvrtletí. Získat financování je pořád oříškem. Situace využívají investoři s vlastní hotovostí nebo přístupem k financím a nakupují kvalitní nemovitosti. Čilou aktivitu na trhu očekáváme v druhé polovině letošního roku, především v Polsku a České republice,” říká Charles Taylor, partner Cushman & Wakefield.

“V České republice je momentálně několik rozjednaných transakcí ve stadiu due diligence. Investoři se zaktivovali po slabém posledním čtvrtletí loňského roku. A zároveň majitelé investičně zajímavých nemovitostí nabízejí tyto k prodeji a vytváří tak vhodnou nabídku. Momentální čilá aktivita výrazně ovlivní celoroční výsledky,” říká James Chapman, vedoucí investičního týmu v České republice a na Slovensku.

“Soukromí investoři jsou stále na pozoru, láká je příležitost zajistit si stabilní zdroj příjmů, které se navíc s inflací zvyšují. Se zájmem sledují Českou republiku také institucionální investoři, kteří se poohlížejí hlavně po nejkvalitnějších nemovitostech,” dodává Chapman. 

Při zohlednění pomalejšího startu roku očekává Cushman & Wakefield v letošním roce celkový objem investic ve výši 4,75 miliard euro. Bude to méně než 6,1 miliard euro proinvestovaných v loňském roce. Příčinou je hlavně složitost a náklady spojené se získáváním financí a omezenější nabídka kvalitních nemovitostí na vybraných trzích, např. v Maďarsku.

V Polsku se v prvním čtvrtletí proinvestovalo 728 milionů euro, jen nepatrně více než v posledním čtvrtletí roku 2011. V Rumunsku se proinvestovalo 99 milionů euro, což je nejvíce od prvního čtvrtletí 2011. Přesto aktivitu hodnotíme jako poměrně mírnou – uzavřelo se “pouze” 12 transakcí ve srovnání s 28 transakcemi uzavřenými ´v průměru v každém čtvrtletí v uplynulých dvou letech. Objem obchodů v České republice, Maďarsku a na Slovensku byl minimální.

Z hlediska nemovitostních sektorů dominovaly maloobchodní nemovitosti, jejichž prodeje tvořily 47 procent všech investičních transakcí. Podíl kancelářských budov na celkovém objemu investic činil 40 procent, zbytek připadl na nemovitosti průmyslové. 
  

čtěte více v sekci Tiskové zprávyNová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole l6Tp2Vre4Zh