Publikováno 21. 3. 2012

Vyhlídky globálního trhu investic do nemovitostí

I přes přetrvávající opatrnou náladu na globálním trhu s nemovitostmi se v druhé polovině letošního roku očekává nárůst investic o 20 %. Motorem růstu by měl být návrat důvěry vyplývající z návratu doposud zdrženlivých investorů a rostoucí poptávka nájemníků. Vyplývá to ze studie International Investment Atlas 2012 společnosti Cushman & Wakefield.

Cushman & Wakefield odhaduje, že objem investic ve srovnání s rokem 2011 nepatrně vzroste na 568-576 mld. euro. Tato čísla zahrnují potenciální 20% nárůst mezi první a druhou polovinou roku. Očekává se, že investiční aktivitu kromě vyšší poptávky podpoří i investiční nabídka. Jejím zdrojem budou i restrukturalizace bankovních úvěrů a potřeba rekapitalizace projektů.

„Je zřejmé, že krize Eurozóny tak rychle neodezní. Nikdo zatím neví, jak krize se státními dluhy dopadne - jak nám ukázal vývoj v roce 2011, o těch největších výzvách tohoto roku pravděpodobně nemáme ještě ani tušení. Investoři by proto měli pochopit, že management rizik vyžaduje diverzifikaci, a neměli by se soustředit pouze na klíčové projekty v nízko rizikových trzích,” uvedl James Chapman, vedoucí investičního týmu v Cushman & Wakefield v České a Slovenské republice.

EMEA – příležitosti pro investory vyhýbající se rizikům se v roce 2012 zvýší
Investice v regionu EMEA vrostly v roce 2011 o 14 procent na 144 mld. euro, přičemž ve střední a východní Evropě rostly o 76 procent% a v západní o 8 procent. Přestože byli investoři zpočátku loňského roku přístupni i rizikovějším investicím, s koncem roku, kdy krize se státními dluhy eskalovala, se opět vrátili ke klíčovým stabilním trhům. V zadlužené části Eurozóny (Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko a Španělsko) došlo za rok k propadu objemu investic o 26 procent, přičemž se zvýšila i požadovaná míra výnosnosti - v průměru o 0,37 procent. Zbytek Eurozóny přitom zaznamenal nárůst objemu investic o 17 procent.

„Objem investic ve střední a východní Evropě a obzvláště v České republice překonal očekávání. Odráží změnu v uvažování investorů jak vůči České republice, tak i nemovitostem jako druhu investice. Dramatický nárůst objemu investic byl důsledkem extrémně zdrženlivé poptávky v roce 2010. Důvěra se na trh vrátila až v roce 2011 a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2012,“ říká James Chapman.
„Česká republika bude obdobně jako Polsko stále více vnímána jako klíčový evropský trh. Celkového objemu transakcí však bude těžké dosáhnout bez hlavních portfolií. Přesto očekáváme, že v roce 2012 proběhne více samostatných transakcí a rozšíří se základna investorů,” dodává Chapman.
 

Čtěte více a grafy k tomuto příspevku v sekci Tiskové zprávyNová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole i1Wn2Oov0Qe