Publikováno 15. 1. 2013

Investice ve střední evropě začaly opět růst

Na hlavních trzích střední Evropy (Polsko, České republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) došlo ve čtvrtém čtvrtletí 2012 ke značnému zvýšení investiční činnosti. Podle údajů společnosti Cushman & Wakefield dosáhl objem investic ve 4. čtvrtletí 2012 v regionu 1 826 milionů eur. To je téměř tolik, jako ve stejném období v roce 2007 a zároveň je to mnohem více než v předchozím třetím čtvrtletí, kdy výše investic činila 536 milionů eur.

Za celý rok 2012 vykázal středoevropský region investice ve výši 3,71 miliardy eur - což je pouze 59 % v porovnání s rekordním objemem investic, kterého bylo dosaženo o rok dříve v roce 2011 (6,3 miliardy eur). Současně je to přibližně o čtvrtinu víc než v roce 2010.

Charles Taylor, partner ve firmě Cushman & Wakefield, ke středoevropské investiční aktivitě v roce 2012 podotkl: „V posledním čtvrtletí 2012 jsme sice byli svědky – především v Polsku – významného růstu investičních objemů, avšak ani tento výrazný obrat nestačil ke kompenzaci chabých investičních výkonů celého středoevropského regionu za prvních devět měsíců roku 2012. Pozitivní trend bude v Polsku pokračovat a předpokládá se, že investiční aktivita zesílí i v České republice.“

Polsko v roce 2012 získalo investice ve výši 2,8 miliardy eur, což je o 8 % více než v roce 2011. Naproti tomu v České republice investiční objem oproti roku 2011 citelně poklesl: v roce 2012 bylo v ČR investováno pouze 550 milionů eur. V Rumunsku a v Maďarsku se v roce 2012 také investovalo méně než o rok dříve: Rumunsko vykázalo v roce 2012 investice ve výši 255 milionů eur a Maďarsko 146 milionů eur. Na Slovensku byla v prvních 9 měsících roku 2012 investiční činnost nulová a ve čtvrtém čtvrtletí se investovalo pouhých 17 milionů eur.

„Očekáváme, že objem investic u nás poroste a Česká republika vyjde v průběhu roku 2013 ze stínu Polska. Obava z přehřátí polského trhu směruje investory na český trh. Láká je hlavně vidina rychlejší návratnosti investice (yield),“ říká James Chapman, partner a vedoucí investičního týmu v C&W Česká republika. „Nabídka kvalitních nemovitostí stejně jako stabilita trhu povedou k růstu investic v Praze v roce 2013,“dodává Chapman.

Mezi investory ve středoevropském regionu nyní s 30 procenty opět převládají investoři z Německa, následují investoři z USA (20 %) a z Francie (14 %). Britské investice tvořily v roce 2012 pouze 13 % všech investic v regionu, ačkoli o rok dříve zde převládaly.

Domácí kapitál nadále zvyšuje svůj podíl, i když jde o růst z relativně nízkého základu. Aktivními domácími investory jsou CPI, Proxy Finance a CTP v ČR, Kulczyk Silverstein Properties v Polsku a Bea Development a Tatra Asset Management na Slovensku. Akvizice ve střední Evropě vykázal i řecký investor Bluehouse Capital, který uzavřel celkem 4 transakce v Maďarsku a v České republice.


10 NEJVĚTŠÍCH INVESTORŮ VE STŘEDNÍ EVROPĚ V ROCE 2012

Investor
Nemovitost
celkem (miliony euro)
Unibail-Rodamco
Zlote Tarasy, Varšava
475
Union Investment
Manufaktura, Lodz
390
Allianz
Warsaw Financial Center, Varšava
Platinum Business Park, Varšava
322
Deka
International Business Center, Varšava Intercontinental Hotel, Varšava
City Green Court, Praha
303
Blackstone
Galeria Tęcza & Galeria Twierdza, Polsko
Panattoni Portfolios, Polsko
263
Heitman
Marynarska Business Park, Varšava
Galeria Tarnovia, Polsko
144
Griffin
Prima Court, Varšava
Renoma, Polsko
133
Proxy Finance
City Tower, Praha
130
Hines
Prologis Portfolios, Polsko
117
NEPI
City Business Center, Rumunsko
92

Charles Taylor komentuje vyhlídky středoevropského trhu na rok 2013 slovy: „Předpokládáme, že objemy investic budou v roce 2013 o něco málo větší než v roce 2012. Investice budou nadále zaměřeny na prvotřídní kancelářské prostory a zvýší se i zájem o investice do logistických areálů. S likvidací fondů a v důsledku snahy developerů o získání likvidity přijde na trh i odpovídající objem vysoce kvalitních prostor. Ke konci minulého roku byla úspěšně realizována řada investičních transakcí a můžeme předpokládat, že zájem investorů o středoevropský region nadále potrvá.“

Více čtěte sekce Tiskové zpravy
 Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole n4y9Xec0Tk8