Publikováno 11. 10. 2012

Investice ve střední Evropě nepatrně vzrostly

Komerční nemovitosti v celkové hodnotě 536 milionů euro změnily majitele ve třetím čtvrtletí letošního roku. Číslo se vztahuje na ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Rumunsko. Je to více než ve druhém čtvrtletí (435 milionů euro), ale výrazně méně ve srovnání se stejným obdobím v předešlých letech.

Mezi lednem a zářím přitáhly komerční nemovitosti ve střední Evropě celkem 1,9 miliardy euro. To je 40 procent ve srovnání se stejným obdobím loni (4,66 miliard euro). Z uvedené částky 1,9 miliardy euro bylo 1,15 miliardy proinvestováno v Polsku a dalších 452 milionů euro v České republice. Loni se ve stejném období proinvestovalo v ČR 1892 milionů euro.

“Objem investic v České republice oproti loňskému roku poklesl. Zásadní rozdíl ve srovnání s rokem 2010 však spočívá v míře aktivity. Investoři intenzivně pracují na nákupu nemovitostí, uzavření každé transakce je však neuvěřitelně zdlouhavé. Očekáváme, že jejich jednání se projeví v následujících 3-6 měsících,” říká James Chapman, vedoucí investičního týmu v Cushman & Wakefield.

Zájem investorů se ve středoevropském region přesunul z maloobchodního do kancelářského sektoru. Celkem 53 % veškerých letošních investic se týkalo nákupu kancelářských budov, zatímco 37 % objemu prostředků směřovalo do maloobchodních nemovitostí. Průmyslové nemovitosti zůstaly s 8 procenty poměrně pozadu.

“Uzavírá se méně transakcí a zároveň se prodlužuje doba nutná pro jejich dokončení. Přesto je zájem investorů silný, přinejmenším v Polsku a České republice. V jednání je několik velkých transakcí a očekáváme silné čtvrté čtvrtletí. Náš odhad celkového objemu investic ve střední Evropě v letošním roce je však pouhých 3,5 miliardy euro. To je výrazně méně ve srovnání s loňskými rekordními 6,1 miliardami euro,” komentuje výhled na letošní rok Charles Taylor, partner Cushman & Wakefield.

Středoevropský trh se zotavuje z otřesů v Evropě a investoři připravují nové strategie. Vlastníci nemovitostí zvažují přecenění vlastněných objektů anebo investování do jiných produktů. Vnímají, jak se změnily ceny, a poměřují náklady a riziko související s držením tohoto nemovitostního majetku. Díky tomu mohou být na prodej v příštích 6 měsících další objekty. Nabídku rozšíří také nemovitosti z portfolií fondů, které postupně dospívají a začínají se nemovitostí zbavovat. Do likvidace vstupují některé německé fondy.

Více grafy sekce tiskove zprávyNová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole pr5Fao0Bb4