Publikováno 1. 2. 2012

Investice do komerčních nemovitostí v Evropě

Objem investic do nemovitostí pro komerční účely se v posledním čtvrtletí roku 2011 zvýšil o 17,7 % a dosáhl výše 37 miliardy eur. To je lepší výsledek, než se očekávalo. Celkový roční objem činil 126 miliard eur, tedy o 8 % více než v roce 2010. Investoři mají nadále velký zájem o klíčové trhy; zdaleka největší poptávka byla zaznamenána ve Velké Británii, Německu a Francii – do těchto tří zemí směřovalo přes 60 procent všech investic do evropských komerčních nemovitostí.

Sedm z deseti loňských nejrychleji rostoucích trhů se nachází ve střední a východní Evropě: Bulharsko, Estonsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rusko a Chorvatsko; ze západních zemí se do první desítky dostaly jenom Švýcarsko, Dánsko a Francie.

„Tento stav je výsledkem skutečnosti, že mezinárodní investoři v roce 2011 znovu nabyli ztracené důvěry. Některé části regionu střední a východní Evropy („CEE“), jako je Česká republika, Slovensko a Polsko, se nyní považují za rovnocenné s klíčovými evropskými trhy, protože se pozoruhodně vyrovnaly s poklesem,“ říká James Chapman, vedoucí investičního týmu v Cushman & Wakefield Česká republika a Slovensko.

„Investoři si uvědomili, že zásadní síla těchto ekonomik má dobrý vliv na některé tradičně stabilnější západní země. Ostatní země v regionu zaznamenaly úpravy cen, takže nyní nabízejí vynikající hodnotu,“ dodává Chapman.

Střední Evropa
Střední Evropa měla dobrý rok – objemy investic vzrostly o 116 % a tržní podíl ve výši 4,7 % byl nejvyšší v historii. Investoři totiž upravili své názory co se týká rizika na těchto trzích a současně začali hledat trhy, které mají růstový potenciál.

„V České republice se významně zvýšily zahraniční investice, neboť k ní mezinárodní instituce opět získaly důvěru. Jejich podíl činil loni 76 procent z celkového objemu investic. Na českém trhu je tradičně vysoký podíl zahraničního kapitálu; jedinou výjimkou byl rok 2010. Očekáváme, že se tento podíl v průběhu následujících tří let stabilizuje přibližně na úrovni 60-70 % celkového objemu, jak budou mezinárodní skupiny konkurovat rostoucí domácí základně investorů,“ říká James Chapman. 

Investice dle sektorů
Poptávka v Evropě byla rozložena do všech sektorů: podíl kancelářských prostor na trhu činil 44 %, trh průmyslových prostor dosáhl hodnoty 9,4 % a podíl pronájmu maloobchodních prostor mírně poklesl na 32 %.

„Díky významným transakcím společnosti VGP v celkové hodnotě 470 milionů eur tvořil podíl průmyslových nemovitostí na celkových investicích v České republice 26 procent – to je více, než se předpokládalo. To se nejspíš nebude v roce 2012 opakovat. Hlavní podíl na českém trhu zřejmě získají kancelářské prostory,“ říká James Chapman.

Výhled pro 2012
Michael Rhydderch, vedoucí evropského investičního oddělení společnosti Cushman & Wakefield, předpovídá: „Je zřejmé, že míra nervozity je vysoká a že značná nejistota může srážet letošní objemy obchodování. S tím, jak na trh přichází nový kapitál a zvyšuje se motivace některých hráčů, kteří se zatím drželi zpět, očekáváme stabilní roční obrat okolo 123-128 miliard eur, a to i přes problémy na trhu úvěrů.“ 

Grafy k tomuto článku naleznete v sekci Tiskové zprávy.Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole wi8Qzl9Jy0