Publikováno 11. 9. 2012

Developeři věří průmyslovým nemovitostem

Ve střední Evropě se v 1. pololetí postavily průmyslové haly v hodnotě okolo 170 milionů euro. Postavilo se zhruba 370 tisíc metrů čtverečních, z toho většina v Polsku. Region je stabilní a výrazné výkyvy se v nejbližších měsících neočekávají. Vyplývá to z údajů společnosti Cushman & Wakefield.

Stabilita na trhu přináší jistotu investorům, developerům i firmám. Podíl volných ploch je vyrovnaný a v průměru se pohybuje kolem zdravých deseti procent. Pod tuto hranici se dostává v České republice a na Slovensku, kde poptávka mírně převyšuje aktuální nabídku volných ploch. Naznačuje to, že ve střední Evropě je prostor pro další výstavbu.

„Nová výstavba se zatím výrazně nerozjíždí. Jedním z důvodů je nedostatek domácích investorů schopných kupovat hotové haly. Developeři přitom chtějí a potřebují postavené parky prodávat, aby mohli peníze z prodeje investovat zpět do další výstavby,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

„Struktury tohoto investování nejsou u nás nastavené historicky, kulturně ani legislativně. Nejkvalitnější produkty nakupují zahraniční investoři, kteří nemají konkurenci od lokálních investorů. Zahraniční fondy však nakoupí v našem regionu pouze určitý objem, další zdroje by měly přicházet od místních investorů,“ dodává Hlobil.

V regionu střední Evropy (ČR, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko) se v první polovině letošního roku postavilo 370 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových hal. Je to nejvíce za poslední tři roky (loni ve stejném období se postavilo 200 tisíc m2). Ve srovnání s lety 2008-2009, kdy dozníval boom nové výstavby, je to však o milion metrů méně (v prvním pololetí 2009 se postavilo téměř 1,3 milionu). Aktuálně v regionu existuje zhruba 15 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal k pronájmu.

„Pronájmy se v prvním pololetí mírně snížily na 1,2 milionu metrů čtverečních, z loňských 1,5 milionu. Poptávku po prostorách táhne především výroba (speciálně automobilová) napojená na německou ekonomiku. Největší pronájmy se uskutečnily v Polsku, případně České republice. Dá se říci, že tyto dvě země působí jako stabilizátory celého regionu,“ říká Ferdinand Hlobil.

„Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě je i přes přetrvávající globální krizi v relativně dobré kondici. Naopak developeři a investoři svou kontinuální expanzí naznačují, že tato část nemovitostního trhu je stále zisková,“ dodává Hlobil.

Grafy k tématu viz sekce Statistika trhu CE. Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole p9Ce0b3Lnq9Tw