Publikováno 12. 11. 2013

Český trh nemovitostí je v dobré kondici pro další růst

Index kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí CRECVI (Commercial Real Estate Capital Value Index) společnosti Cushman & Wakefield vykazuje jasný růst kapitálové hodnoty prvotřídních komerčních realit. Hodnota prvotřídních nemovitostí roste již tři čtvrtletí po sobě, i když nijak dramaticky.
(Kapitálová hodnota je cena, za niž by se s nemovitostí pravděpodobně obchodovalo na kapitálových trzích.)

Ve třetím čtvrtletí roku 2013 se hodnota meziročně zvýšila o 5,8 % a její růst zrychluje. To společně s dalšími makroekonomickými a realitními ukazateli naznačuje, že trh se již odrazil ode dna a zotavuje se z druhého poklesu v rámci recese.

„Růst táhnou dobré výsledky nejlepších obchodních center v Praze. Hodnota průmyslových prostor je stabilní. Pouze u pražských kancelářských nemovitostí se zatím situace nezlepšuje. Důvodem je dostatečná nabídka volných prostor, kvůli které neroste nájemné,“ říká Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu společnosti Cushman & Wakefield. „Kapitálové hodnoty kancelářských prostor jsou na úrovni roku 2005, ale prvotřídní obchodní centra v Praze již překonala svůj vrchol z roku 2007,“ dodává Soták.

„Kapitálové hodnoty průmyslových nemovitostí jsou stabilní a odpovídají zhruba úrovni roku 2004. Vzhledem k malému množství nepronajatých ploch, dlouhodobé povaze smluv a obecné absenci bublin v segmentu je podle nás toto odvětví mimořádně atraktivní pro investory, kteří chtějí bezpečně investovat do nemovitostí s přiměřenou návratností,“ říká Jaroslav Kaizr, partner v průmyslovém týmu společnosti Cushman & Wakefield.

Index kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí společnosti C&W sleduje vývoj českého realitního trhu od prvního čtvrtletí roku 2003. Souhrnně vzato, trh jako celek dosáhl vrcholu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a dna ve třetím čtvrtletí roku 2009. Druhé „dno“ recese přineslo další, velmi mírný pokles, který skončil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012. Od té doby údaje naznačují stálý a solidní růst kapitálové hodnoty nemovitostí a trh jako celek se vrátil na úroveň roku 2006.

Index CRECVI společnosti C&W je jediným lokálně zpracovávaným indexem kapitálové hodnoty nemovitostí v České republice. Na západě jsou jeho dlouhodobě zavedenými protějšky např. skupina indexů IPD nebo index US NCREIF. Tyto indexy využívají investoři do nemovitostí, banky, developeři i nájemci, kteří chtějí porozumět dynamice trhu s nemovitostmi, ocenit portfolia nemovitostí, srovnat své výsledky se zbytkem trhu či analyzovat realitní cyklus. 

GRAF – Vývoj hodnoty komerčních nemovitostí dle indexu CRECVI; meziroční změna v procentech


Zdroj: Cushman & Wakefield,listopad 2013


Index CRECVI se týká pouze České republiky a udává meziroční změny kapitálové hodnoty portfolia komerčních nemovitostí, které tvoří prvotřídní kancelářské prostory v Praze, prvotřídní pražská obchodní centra a prvotřídní logistické prostory v České republice. Váha jednotlivých odvětví v portfoliu je stálá. Změny hodnot indexu vyplývají pouze ze změn nájemného a míry výnosnosti. Index dále nebere ohled na pákový efekt, tj. zohledňuje hodnotu aktiv, nikoli majetkové podíly v nich. Cílem uplatnění této metody je získat transparentní měřítko kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí. Data používaná pro výpočty se získávají čtvrtletně prostřednictvím interního průzkumu mezi experty společnosti C&W na jednotlivá odvětví.

Více čtěte Tiskové zprávy

 Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole l7Kd5Roe2