Publikováno 30. 7. 2012

Aktuální dění na evropském investičním trhu nemovitostí

U evropského realitního trhu k jarnímu probuzení nedošlo – zatím

• Evropskému investičnímu trhu s komerčními nemovitostmi se v prvním čtvrtletí letošního roku nadále nedařilo: objem transakcí činil pouhých 25 mld. eur. To proti 4. čtvrtletí roku 2011 představuje pokles o 31 %.
• Meziroční objem transakcí k březnu 2012 klesl jen nepatrně (o 1,5 %) na 122 mld. eur.
• V meziročním srovnání byl nejsilnější kancelářský segment. Investice do maloobchodních prostor poklesly o polovinu.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Cushman & Wakefield byly v prvním čtvrtletí letošního roku investice do komerčních nemovitostí v Evropě nejnižší od 1. čtvrtletí roku 2010.

Poptávka a aktivita zdaleka nebyly v celém regionu rovnoměrné. Nejlépe si vedly Skandinávie, Benelux a některé oblasti východní Evropy. Ve Francii, Itálii, Velké Británii, Portugalsku, České republice, Maďarsku a Slovensku naopak došlo k výraznému propadu. Zejména některé části trhu ve střední a východní Evropě silně poznamenal nedostatek úvěrového financování. Investoři se však drželi zpět i kvůli nedostatku prvotřídních nemovitostí. Nicméně to by se během letošního roku mělo změnit.

„Na začátku roku bývají investoři obvykle méně aktivní, proto nás pokles objemu investic v prvním čtvrtletí roku 2012 nepřekvapil. Obzvláště to platí pro období navazující na úspěšné druhé pololetí předchozího roku. Reakce na nové příležitosti je letos sice obecně pozitivní, avšak investoři a banky zkoumají potenciální obchody velmi opatrně. Jestliže v roce 2007 trval prodej například šest měsíců, je nyní třeba počítat o polovinu více času. Produkt, který na trh dosud nepřišel, se tedy nejspíš letos už neprodá,“ říká Alexander Rafajlovič z investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield pro Českou republiku a Slovensko.

Jak si vedly kanceláře, maloobchod a průmysl
Pokles aktivity se nejvíce projevil v segmentu evropských maloobchodních prostor. V prvním čtvrtletí letošního roku do nich nateklo pouhých 22 % všech proinvestovaných peněz. Během loňského roku činila jeho průměrná hodnota 32 %. Naproti tomu tržní podíl kancelářských prostor vzrostl na 53 % oproti loňským průměrným 45 %. Průmyslové prostory se jeví relativně stabilní: jejich podíl na celkových investicích dosáhl 8,3 %, zatímco v roce 2011 to bylo 8,9 %.

„Očekáváme, že segment kancelářských prostor bude letos vykazovat nejvyšší aktivitu. Investoři se totiž zajímají o stabilní předvídatelné nemovitosti a segment maloobchodních prostor navíc vykazuje nedostatečnou nabídku,“ vysvětluje Alexander Rafajlovič.

Přehodnocení výhledu pro rok 2012

Ohledně výhledů do budoucna David Hutchings, vedoucí týmu průzkumu evropského trhu společnosti Cushman & Wakefield, uvedl: „Na začátku roku jsme předpovídali, že po pomalejším začátku roku se investice v druhém pololetí zvednou a za celý rok by mohly dosáhnout objemu zhruba 124 mld. eur. Tato předpověď se ale možná nesplní. Horší výsledky za první čtvrtletí se totiž nemusí podařit během roku dorovnat.

Prozatím však věříme, že v nadcházejících měsících zaznamenáme vyšší aktivitu, a pouze jsme předpověď ohledně investic v Evropě snížili na 120 mld. eur. Nicméně jsou zde patrná rostoucí rizika, že ani tato upravená předpověď se nenaplní. Především pokud oslabí ekonomická důvěra a výhledy na zlepšení státní dluhové krize se ještě zhorší.“Nová registrace Zapomenuté heslo


Přihlášení:

Stránka je přístupná pouze registrovaným a ověřeným uživatelům.

Stránka je přístupná pouze ověřeným uživatelům. Jakmile vaše data budou ověřena, budeme vás informovat na vámi uvedený e-mail. Děkujeme Cushman & Wakefield

X
Zapomněli jste heslo?

Registrace:

Pokud nejste registrováni musíte se zaregistrovat.

X

 

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole k1Wc1Ntt4